נחתם מזכר הבנות בין איגוד לשכות המסחר ו-Jafza

חברת הניהול של אזור הסחר החופשי דובאי חתמה על מזכר הבנות עם איגוד לשכות המסחר הישראלי על מנת לסייע ולעודד שיתופי פעולה עסקיים בין המדינות.

אוריאל לין: אירוע היסטורי. יתרון הדדי לדובאי ולקהילת העסקים הישראלית. אמיר שני: עשינו מאמצים אדירים בקידום ההסכמים

עיתון העולם הערבי Arabian Business מפרסם כי חברת הניהול של אזור הסחר החופשי דובאי Jafza (Jebel Ali Free Zone), המתמקד בעסקים ולוגיסטיקה, חתמה על מזכר הבנות עם איגוד לשכות המסחר הישראלי על מנת לסייע ולעודד שיתופי פעולה עסקיים בין המדינות. מנכ״ל חברת DP World, סולטן אחמד בן סולאיים, אשר הינה בין החברות הבולטות הפועלות באזור הסחר Jafza, ציין כי מדובר ב״הזדמנויות צמיחה רחבות״.

לדברי בן סולאיים, ״כינון קשרים ישירים בין שתי כלכלות דינמיות ומתקדמות במזרח התיכון, ללא ספק יעניק תנופה לצמיחה הכלכלית, וישנה את הנוף העסקי באיחוד האמירויות. לישראל יש חדשנות ויכולות טכנולוגיות פנומנליות, ואילו איחוד האמירויות מחזיקה בעמדה בולטת בעולם הסחר העולמי והינה אחד ממוקדי העסקים הגדולים בעולם״.

מזכר ההבנות שנחתם מגיע לאחר הנורמליזציה ביחסים בין איחוד האמירויות הערביות לישראל. במסגרת ההסכמות, שני הצדדים יפעילו מאמצים להגביר את הרחבת המגעים ולטפח קשרים חדשים בין שותפי איחוד האמירויות הערביות וישראל במטרה לקדם מסחר.

כינון קשרים ישירים בין שתי כלכלות דינמיות ומתקדמות במזרח התיכון, ללא ספק יעניק תנופה לצמיחה הכלכלית, וישנה את הנוף העסקי באיחוד האמירויות. לישראל יש חדשנות ויכולות טכנולוגיות פנומנליות, ואילו איחוד האמירויות מחזיקה בעמדה בולטת בעולם הסחר העולמי והינה אחד ממוקדי העסקים הגדולים בעולם

אחמד בן סולאיים, מנכ״ל חברת DP World

על פי הבנק העולמי, איחוד האמירויות מדורגת במקום החמישי בעולם עם כוח קנייה גולמי לתוצר מקומי לנפש של 74,000 דולר. ברבעון הראשון של 2020, התוצר של המדינה עמד על כ-100 מיליארד דולר.

סולאיים הוסיף: ״אנו מקווים כי נתונים אלה יראו עלייה משמעותית מכיוון שברית זו כוללת פוטנציאל אדיר. אנו אופטימיים כי הסכם זה יחזק את העסקים ויגביר את המסחר באיחוד האמירויות הערביות, ישראל והאזור הרחב יותר״.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר בתגובה להסכם: ״החתימה על מזכר ההבנות עם Jafza היא אירוע היסטורי שייכנס לדפי היסטוריה כדוגמה למה שניתן להשיג בעולמנו אם שתי מדינות יפעלו ליצור יותר שגשוג לעמם. זה יתרון הדדי לדובאי ולקהילת העסקים הישראלית, מכיוון שיותר עסקים ישתמשו במתקנים ובשירותים המפותחים ב-Jafza וייצרו ראש גשר למגזר העסקי בישראל כדי להגביר את סחר החוץ שלה במוצרים ושירותים״.

אמיר שני, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר, ציין כי ״אזור JAFZA הינו אזור סחר חופשי המשמש בית לכ-100 מהחברות הגדולות בעולם והוא מחובר לנמל הימי הגדול ביותר במזרח התיכון – נמל ג׳בל עלי התשיעי בגודלו בעולם. מעבר להיותו נקודה אסטרטגית לחדירה לשוק האמירויות הנמל גם מהווה נקודת מוצא לסחר עם שווקים כמו סין, הודו ומזרח אפריקה״.

שני הוסיף כי ״כיו״ר הוועדה הבינלאומית באיגוד לשכות המסחר עשינו מאמצים אדירים בקידום ההסכמים עם צוות עובדים מדהים של המחלקה הבינלאומית״.

נציין כי הסכם זה מגיע זמן קצר לאחר שאיגוד לשכות המסחר חבר ללשכת המסחר והתעשייה של דובאי בשותפות הסוללת את הדרך לשיתוף פעולה דו-צדדי. על פי תנאי ההסכם, שני הצדדים יפיקו מחקר משותף המזהה סינרגיות ומגזרים בעלי אינטרס הדדי. הם גם ייצרו מפת דרכים של אירועים וירטואליים, יתחייבו לארגן משלחת עסקית וביקורים הדדיים, יארחו פורום עסקי משותף ויתמכו בעסקים חדשים, בחברות סטארט-אפ ובקנה מידה גדול בעזרת משאבים ותוכניות זמינים.

פורסם באתר – www.port2port.co.il 

עוד מאמרים בנושא…

תגובות